03. 02. 2023
(155/178)

Správy z New Yorku

Stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár s manželkou Andreou usporiadali dňa 19. januára 2023 slávnostný galavečer pri príležitosti 30. výročia vstupu SR do OSN.

Hlavným bodom slávnostného programu bolo udeľovanie plakiet Dr. Jána Papánka, prvého stáleho predstaviteľa Československej republiky pri OSN a jedného zo spoluautorov textu Charty OSN. Plakety boli udelené osobnostiam, ktoré sa významne zaslúžili o presadzovanie hodnôt slobody, demokracie a ľudských práv, na ktorých stojí OSN i moderné Slovensko a ako ocenenie ich dlhoročnej podpory Slovenska a jeho aktívneho pôsobenia na pôde OSN.

Je nám cťou, že jednou z ocenených je aj dlhoročná členka Poradného výboru ACEC, Dr. Barbaralee Diamonstein-Spielvogelová, bývalá predsedníčka Rady mesta New York pre kultúru a Rady štátu New York pre umenie, manželka bývalého veľvyslanca USA v SR Carla Spielvogela zosnulého v r. 2021.

Za samotnú Organizáciu Spojených národov zlatú plaketu Dr. Jána Papánka z rúk veľvyslanca M. Mlynára a Slavomíra Micháleka, riaditeľa Historického ústavu SAV a bývalého správcu Nadácie Jána Papánka, prevzala Melissa Flemingová, námestníčka generálneho tajomníka OSN pre globálnu komunikáciu, ktorá na podujatí tiež vystúpila v mene generálneho tajomníka Antónia Guterresa.

Ďalšími držiteľmi plakety Dr. Jána Papánka sa stali: Dr. Zeid Ra’ad Al Hussein, prezident Medzinárodného mierového inštitútu (IPI), profesor na Pennsylvánskej univerzite a bývalý vysoký komisár OSN pre ľudské práva; profesor Jean-Marie Guéhenno z Columbia University v New Yorku, bývalý prezident Medzinárodnej krízovej skupiny (ICG) a bývalý námestník generálneho tajomníka OSN pre mierové operácie a Dr. Václav Mikulka, bývalý riaditeľ kodifikačného odboru Úradu právnych záležitostí OSN, bývalý člen a spravodajca Komisie pre medzinárodné právo (ILC), právny poradca slovenských delegácií v rámci OSN.

Čestným hosťom galavečera bol predseda 77. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, významný maďarský diplomat Csaba Kőrösi.

S reprezentatívnym kultúrnym programom počas galavečera vystúpili renomovaní slovensko-americkí umelci, známa vokalistka vystupujúca aj na Broadwayi Luba Gregušová Mason, husľový virtuóz Filip Pogády a koncertný klavirista Peter Fančovič.

Foto @Paul Martinka

Zdroj: Stála misia SR pri OSN v New Yorku