O PROJEKTE
Téma Rómskeho holokaustu, nie príliš často spomínaná a často odsúvaná na vedľajšiu koľaj v rôznych analýzach a historických prameňoch. Pritom v priebehu tohto prenasledovania bolo zabitých 220 až 500 tisíc ľudí a ovplyvnených bolo približne 1 milión obyvateľov rómskej národnosti. Táto udalosť mala dosah na takmer celú rómsku populáciu Európy.
Tí, čo prežili toto obdobie často žijú v chudobe a sú sociálne vylúčení a diskriminovaní. Až donedávna patrili medzi „zabudnuté obete“ nacistického prenasledovania. Táto cieľová skupina je vo svojich domovských krajinách alebo na medzinárodnej úrovni málo podporovaná.
Nadácia EVZ je nemecká organizácia, ktorá sa snaží podporovať ľudské práva a porozumenie medzi národmi a je prejavom pretrvávajúcej politickej a morálnej zodpovednosti štátu, súkromného sektora a spoločnosti ako celku za nacistickú nespravodlivosť a voči obetiam. EVZ vytvorila finančný program „Latscho Diwes“, ktorý sa začal v roku 2016, s cieľom priamo pomôcť Rómom, ktorí utrpeli v rámci národného socializmu.
V spolupráci s organizáciou EVZ, ACEC spustil projekt „Sasto Phuripen“ alebo „Zdravé starnutie“, ktorého cieľom je podpora seniorov z rómskych komunít, najmä tých, ktorí zažili a prežili druhú svetovú vojnu a ktorých perzekuovali obe totality 20. storočia – fašistická aj komunistická (t.j. narodených pred rokom 1945).
Títo seniori často žijú v chudobe a v sociálnom odlúčení. Projekt má dva hlavné ciele. Jedným z cieľov je poskytnutie nevyhnutných služieb zdravotnej mediácie a sprostredkovanie potrebnej lekárskej, právnej a sociálnej podpory. Druhým cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti o osudoch týchto ľudí, na ktorých sa zabudlo a zároveň upriamiť pozornosť na tému dôstojného života seniorov.
Prvý okruh cieľov bude realizovaný za pomoci Rómskych mediátorov, ktorí budú pôsobiť v miestnej oblasti a nadväzovať kontakt s klientmi. Taktiež budú oslovené obce, mimovládne organizácie, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, sociálni pracovníci a pomocné profesie, za účelom zefektívnenia identifikácie a oslovenia jednotlivých klientov a skvalitnenia poskytnutej pomoci a služieb.
Výsledky projektu by mali odzrkadľovať dve skupiny hlavných cieľov načrtnutých vyššie. Výsledky môžeme zhrnúť do šiestich bodov:
- Identifikovať klientov žijúcich v regióne, zmapovať ich životné podmienky a poskytnúť im pomoc na mieru.
- Posilniť klientov a vybudovať medzi nimi nové sociálne spojenia.
Dôstojné starnutie sa premieta do duševného zdravia a aktívnych sociálnych sietí. Naším cieľom je organizovanie stretnutí a voľnočasových aktivít. Umožnite klientom zdieľať svoje životné spomienky s verejnosťou.
- Posilniť členov marginalizovaných rómskych komunít.
Poskytovaním školení pre HM veríme, že budú pokračovať v humanitárnej pomoci aj po ukončení projektu. Očakávané dlhodobé vplyvy sú zmena v živote účastníkov (klientov, HM), vedomosti a zručnosti, ktoré získali, a pri pripomínaní histórie v komunite.
- Zdieľať know-how a výsledky projektu.
Počítame s možnosťou nadviazať na výsledky tohto pilotného projektu a ďalej pokračovať v realizácií projektových aktivít. Výsledky sa použijú na poskytovanie konzultácií terénnym pracovníkom a iným pomáhajúcim profesiám a zainteresovaným stranám, ktoré pracujú s MRK.
- Realizovať advokačné činnosti a vydávať odporúčania k existujúcim politikám.
Naším cieľom je zvýšiť informovanosť o skupine príjemcov a ich súčasnej situácii, čo podporí účinné vykonávanie dostupných sociálnych a zdravotných stratégií.
- Zvýšiť informovanosť medzi zástupcami obcí, všeobecnými lekármi a inými profesiami.
Veríme, že povedomie klientov povedie k väčšej pozornosti starších ľudí, k budovaniu rešpektu a zabezpečeniu ich dôstojnosti v každodennom živote. Široká verejnosť by mala príležitosť objaviť skrytú pamäť nášho národa.