13. 03. 2024
(173/179)

Skríning rakoviny krčka maternice v chudobných lokalitách

Zdravie je pre nás dôležité. A ženské zdravie patrí ku kľúčovým aktivitám v rámci programu Misia 1000. V júni minulého roka nás oslovila Trnavská univerzita na spoluprácu na scríningu HPV v ťažkodostupných komunitách. Nezaváhali sme!

Aj napriek tomuto, že ochoreniu je možné do veľkej miery predchádzať prostredníctvom vakcinačných a skríningových programov, každý deň u nás ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom až každý tretí prípad sa pre neskorú diagnostiku končí smrťou.

Babice využili primárne letné mesiace na osvetu o ženskom zdraví, poskytli infomácie o HPV víruse i samotnej rakovine krčka maternice. Oslovené ženy mali možnosť absolvovať bezplatne samotest. O bezbolestné a jednoduché vyšetrenie prejavilo záujem vyše 2000 žien z viac ako 32 lokalít východného Slovenska.

Testovanie rakoviny krčka maternice prebiehalo od júla do septembra, testovali sme kumulovane 23 dní. Na testovaní a osvete sa aktívne zúčastnilo 21 babíc. Testovanie bolo anonymné. Všetky z 2027 výsledkov rozdistribuovali babice ženám, ktoré sa odhodlali spraviť si test, do vlastných rúk.

O projekte trošku popísali aj v magazíne EU pre výskum a inovácie Horizone. Aktuálny článok si môžete prečítať na tomto linku: LINK NA ČLÁNOK

Pravidelné gynekologické prehliadky a dostupný bezplatný HPV screening vie zachrániť život!

Cieľom projektu PRESCRIP-TEC bolo získať inovatívnejší a účinnejší skríning ochorenia HPV u žien z marginalizovaných skupín prostredníctvom zlepšenia kvality a dostupnosti zdravotníckych služieb.

Do projektu boli zapojení aj ďalší partneri ako Liga proti rakovine, Zdravé regióny a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Samotná realizácia prebiehala v štyroch krajinách – Bangladéš, India, Uganda a  Slovensko pod vedením Medicínskeho univerzitného centra v meste Groningen v Holandsku.

Video zverejnené na kanáloch sociálnych médií časopisu Horizon: