Back to projects
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 / Komunikácia, Kultúra

Roma Spirit

Od roku 2009 sa uskutočňuje udeľovanie ocenení Gypsy Spirit pre mimovládne organizácie, firmy a jednotlivcov za ich prácu s rómskou komunitou. Cieľom projektu bolo vytvoriť verejnú platformu a tradíciu pre každoročné celonárodné udeľovanie ocenení za aktivity a projekty, ktoré prinášajú skutočné, merateľné výsledky, predstavujúce pre rómskych obyvateľov reálnu pomoc.

6. ročník priniesol zmenu názvu na Roma Spirit. Projekt Roma Spirit je zameraný na prezentáciu pozitívnych prínosov v prospech rómskeho etnika a ocenenie aktívnej snahy jednotlivcov a organizácií zlepšovať životné podmienky a napomáhať plnohodnotne a dôstojne integrovať rómsku menšinu do spoločnosti. Projekt Roma Spirit je verejným ocenením, zviditeľnením a prezentáciou aktivít, ktoré podporujú spoločenskú inklúziu a prinášajú efektívne a fungujúce riešenia rómskej problematiky.

V ostatných ročníkoch, v rokoch 2009-2015, bolo nominovaných na ocenenie Roma Spirit viac než 800 mimovládnych organizácií, inštitúcií, firiem, jednotlivcov a zástupcov médií. O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodovala Odborná porota a Porota Čin roka. Členmi porôt boli v minulosti: Václav Havel, Michael Kocáb, Leila Abassová, Sylvia Porubänová, Silvia Šarköziová, Eva Babitzová, Katarína Mathernová, Andrzej Mirga, Rumyan Russinov, Nicholas Martyn, Costel Bercus, Orhan Galjus, Monica Nicoara, Sahraa Karimi, Peter Pollák, Jaroslav Kiska, Janette Motlová, Jozef Šivák, Slávka Mačáková, Miroslava Hapalová a mnohí iní.

Oceňovanie Roma Spirit sa od roku 2011, po slovenskom vzore, udeľuje aj v Českej republike. Prvý ročník bol realizovaný ministrom pre ľudské práva Michaelom Kocábom a konal sa pod záštitou prezidenta Václava Havla a eurokomisára Vladimíra Špidly.

Na národný projekt Roma Spirit nadväzuje European Roma Spirit Award (ERSA), zameraný na propagáciu aktívnej snahy o zlepšenie situácie a sociálne začlenenie Rómov, v Európe najväčšej a najviac zaznávanej komunity. Hlavným cieľom ERSA je propagovať pozitívny obraz európskej rómskej menšiny a jej kultúry, potlačiť rasizmus a predsudky a posilniť jej spoločenskú inklúziu.

Fotogaléria:
Novinky: