15. 11. 2015
(31/174)

7. ročník Roma Spirit 2015 pozná svojich laureátov!

Okrídlené srdcia Roma Spirit 2015 sa rozleteli po celom Slovensku

Už po siedmykrát oceňovanie Roma Spirit spojilo ľudí, ktorých srdce bije v rovnakom rytme bez ohľadu na etnicitu, vierovyznanie, či spoločenské postavenie. Rómsky duch rozprestrel svoje krídla solidarity a tolerancie a ocenil tých, ktorí bez predsudkov prispievajú k tomu, aby svet bol lepším miestom pre nás všetkých.

Galavečer slávnostného oceňovania sa konal v nedeľu 15. novembra 2015 v Divadle Nová scéna a medzi gratulantami nechýbali moderátori večera Gitana a Marián Mitaš, hostia Mirka Partlová, Božena Ferancová, či hudobná legenda Antonín Gondolán. Chalani z chatrče si získali srdcia publika i Mariána Labudu ml., ktorý si s nimi zaspieval. Nádherné modely z dielne SOŠ v Kežmarku ožili počas módnej show aj vďaka Eve Verešovej, Lucii Hablovičovej, Zuzane Haasovej, či herečke Michaele Majerníkovej. V úlohe modelky sa predviedla aj úradujúca Česko – Slovenská Roma Miss Bianka Bertoková z Bratislavy.

Ocenenie Roma Spirit 2015 si odniesli:

Kategória Mimovládna organizácia: O.z. Equity, Bratislava
Nominácia za realizáciu letného zážitkového tábora pre rómske a nerómske deti „Black&White – žime spolu!“, ktorý prispieva k budovaniu vzájomného rešpektu a priateľstva

Kategória Médiá: Gipsy Television, Bratislava
Nominácia za spravodajské aktivity, ktoré šíria pozitívny odkaz o rómskej komunite a za rozvoj potenciálu novinárov rómskeho pôvodu.

Kategória Osobnosť: Mária Oláhová, Detva
Nominácia za dlhodobú prácu v prospech rómskej komunity organizáciou aktivít, doučovania detí a mládeže a podporu rómskych žien.

Kategória Obec a mesto: Obec Vtáčkovce
Nominácia za zlepšenie kvality života obyvateľov prostredníctvom projektov v prospech rómskej komunity a  spolupráce na komunitných aktivitách a podujatiach.

Kategória Spoločnosť, firma a zamestnávateľ: ZŠ Muránska Dlhá Lúka, Muránska Dlhá Lúka
Nominácia za vybudovanie otvorenej školy, ktorá mení životy detí aj dospelých a prispieva k vzájomnej tolerancii a búraniu predsudkov.

Kategória Čin roka: Dušan a Štefan Klempárovci, Markušovce
Nominácia za záchranu životov dvoch mladých mužov ich vytiahnutím z potápajúceho sa  auta v Hornáde a poskytnutím prvej pomoci.

Laureátov z 18 finálových nominácií vybrala medzinárodná Odborná porota v zložení: Gheorghe Raducanu (prezident Európskeho fóra Rómov a kočovníkov), Ivailo Tournev (zakladateľ programu rómskych zdravotných mediátorov v Bulharsku a riaditeľ kliniky neurológie Univerzitnej nemocnice Alexandrovska v Sofii), Michael Kocáb (aktivista a hudobný skladateľ, exminister pre ľudské práva a národnostné menšiny v Českej republike) a Jarmila Lajčáková (senior výskumníčka, Centrum pre výskum etnicity a kultúry).

O kategórii Čin roka rozhodovala porota v zložení: Albín Cina (predseda Asociácie terénnych zdravotných asistentov), Darina Sedláková (riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku), Dušan Chrenek (vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku), Jarmila Vaňová (novinárka), Silvia Šarközyová (hudobníčka) a Ivan Antala (generálny riaditeľ rádia Expres).

Slávnostný galavečer 7. ročníka 2015 bude v premiére vysielaný 21. novembra 2015 o 20.10 na Dvojke.

Tu nájdete tlačovú správu na stiahnutie.

Fotogaléria: