16. 05. 2018
(56/182)

V trnavskom Coworking – Nádvorie ožije magický realizmus Ľudovíta Didiho v podaní Viktora Horjána

V Trnave ožije rómsky magický realizmus v podaní Viktora Horjána

 

V stredu 16. mája o 19.00 hod. v novootvorenom trnavskom Coworkingu v kultúrnom centre Nádvorie ožije rómsky magický realizmus Ľudovíta Didiho. Životný príbeh autora je rovnako strhujúci ako osudy jeho románových postáv. Bol pedagógom, politickým väzňom, ako prvý slovenský Róm podpísal Chartu 77. Je laureátom špeciálneho ocenenia poroty Roma Spirit In memoriam za rok 2014.

Knižná prvotina rómskeho spisovateľa Príbehy svätené vetrom zachytáva strhujúce príbehy ľudí s neľahkými osudmi zo široko rozvetvenej rodiny Róma Ondráša. Postavám, ktoré viac hladujú, než hodujú, viac špekulujú, než pracujú, vdýchne život známy slovenský herec Viktor Horján.

Podľa literárneho vedca prof. Ondreja Sliackeho sú Didiho Príbehy svätené vetrom jedným z najpôsobivejších moderných slovenských románov vypovedajúcich nemarginálnym spôsobom o osude marginalizovaného slovenského etnika: Svoju strhujúcu výpoveď skonkrétnenú do osudov Róma Ondráša a jeho širokej rodiny podáva jedinečným tvorivým spôsobom, ktorý možno považovať za svojrázny rómsky variant magického realizmu.“

Na kus reči, či je svet na Slovensku čierno-biely a o tom, aké príbehy si píše každý, prídu porozprávať trnavská rodáčka a právnička rómskeho pôvodu Irena Biháriová a koordinátor trnavského komunitného centra Korbugovo Juraj Štofej.

Tvorba a osoba pána Didiho nás môže pobaviť a inšpirovať, ale i pomôcť spoznať sa a nájsť porozumenie nielen medzi Rómami a Nerómami,“ hovorí Magdaléna Rothová, riaditeľka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorá podujatie pripravila. ACEC je už desať rokov vyhlasovateľom a organizátorom ocenenia Roma Spirit.

Vstup na podujatie je voľný.

 

Ľudovít Didi – život a dielo (*1931 – †2013):

Didi vyrastal v biednych podmienkach v mnohopočetnej rómskej rodine, zažil veľa hladu, ponižovania, ale aj prostú radosť zo života. Po maturite sa stal učiteľom, no niektorým jeho kolegom „cigánsky“ učiteľ nebol po vôli, a preto musel niekoľkokrát zmeniť pôsobisko a vystriedal katedry škôl v rôznych kútoch Slovenska.

V roku 1968 odsúdil vpád spojeneckých vojsk na územie vtedajšieho Československa a režim sa mu za to „odmenil“ 16 rokov trvajúcim zákazom učenia. Rok bol bez práce, potom nastúpil ako vrátnik, neskôr ako robotník v chemickej prevádzke.

Debutoval knižným románom Príbehy svätené vetrom (2004), autenticky a magicky zachytávajúcim rómske prostredie. Nasledovali knihy Cigánkina veštba (2008), Čierny Róm a biela láska (2011) a Róm Tardek a jeho osud (2013). „Všetko, o čom píšem, som prežil. Nič som nechcel prikrášľovať,“ vyhlásil na margo autentickosti svojho literárneho diela Didi a jedným dychom dodal: „Ten náš rómsky problém sa dlho vlečie. Príliš málo Rómov sa v minulosti odrazilo od dna a včlenilo sa do majoritnej spoločnosti.“

 

Ľudovít Didi sa stal laureátom špeciálneho ocenenia poroty Roma Spirit In memoriam za rok 2014.

 

na stiahnutie:

tlačová správa

poster