25. 11. 2023
(169/179)

Poznáme laureátov ocenenia Roma Spirit 2023!

V Národnom divadle Košice sa rozdávala Nádej. Už po pätnástykrát sa udeľovali ocenenia Roma Spirit pre tých, ktorí sa podieľajú na zlepšovaní života Rómov a Rómiek a spolužitia na Slovensku.

Ocenenie v kategórii Mimovládna organizácia získali za ich neoblomnú komunitnú prácu Šukar Dživipen z Banskej Bystrice. V kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ získala ocenenie organizácia Zdravé regióny p.o., ktorá sa venuje zdravotnej mediácii a zlepšovaniu zdravia obyvateľov segregovaných komunít.

Ocenenie v kategórii Obec a mesto získal Luník IX, mestská časť Košice, ktorého výsledky postupne pomáhajú prebíjať stereotypný obraz sídliska. V kategórii Osobnosť zaujala vedkyna v oblasti organickej chémie Paulína Slepčíková.

Barbora Botošová získala ocenenie v kategórii Kultúra za jej dlhodobý umelecký prínos a široký záber v oblasti vzdelávania mládeže. Príbehy bez hraníc – Mediálny inkubátor získal cenu v kategórii Médiá za rozvoj mediálnej gramotnosti a vzdelávanie mladých mediálnych tvorcov.

Porota čin roka rozhodla, že ocenenie si odnesie mladá slečna Natália Gažiová z Košíc, ktorá bola v pravý čas na pravom mieste a poskytla potrebnú pomoc mladíkovi na zástavke.

Špeciálnu cenu poroty získala in memoriam slovenská spisovateľka, dramaturgička a scenáristka a spoluzakladateľka rómskeho divadla Romathan Daniela Hivešová Šilanová. Výnimočné ocenenie získala za jej celoživotný prístup a obdivuhodnú prácu v prospech nediskriminácie, rozvoja kultúry, publicistiky a divadelného umenia.

Laureáti si odniesli nové ocenenie z dielne výtvarníka a sochára, historicky prvého laureáta Roma Spirit v kategórii Kultúra, Miloša Ráca „Nádej.“ Skulptúra vznikla v spolupráci so sochárom rusínskeho pôvodu Stanislavom Kičom.

O laureátoch rozhodla medzinárodná Odborná porota v zložení: splnomocnenkyňa vlády ČR pre záležitosti rómskej menšiny Lucie Fuková, psychologička a výskumníčka Sonia Styrkacz, člen dozornej rady Allianz Bank Bulharsko, člen poradného výboru ACEC  Rainer Franz, riaditeľ spoločnosti Dentons pre pozitívny vplyv a pro bono v Európe Atanas Politonov a riaditeľ Úradu vlády pre národnostné menšiny Slovinskej republiky Stane Baluh.

„Duch Roma Spirit prináša ďalšie motivácie pracovať na sebe, aby sme zlepšili život Rómov a majority,“ vyhlásila predsedkyňa poroty Lucie Fuková.

Do Poroty čin roka zasadli finalisti a laureáti z ostatných ročníkov. Víťazku vybrali prekladateľka a novinárka Erika Godlová, prokuristka Pasell Slovakia s.r.o. Zuzana Rošková, starosta obce Toporec Gustáv Pompa, odborník na sociálne začleňovanie a člen Prípravného výboru Roma Spirit Stanislav Daniel a pracovníčka pre terénny monitoring Poradňe pre občianske a ľudské práva Nasťa Čonková.

Galavečerom sprevádzali Lujza Garajová Schrámeková a František Balog. V programe vystúpili Celeste Buckingham, Drahoslav Bango, Sendreiovci gypsy band, Matěj Vávra, kapela bratov Bugalovcov, ERØ, detský zbor Ďevjatkakere čhave, či sólisti Baletu Národného divadla Košice. Režisérom galavečera bol Viktor Csudai a hudobným dramaturgom Marco Pillo.

Záznam z galavečera jubilejného 15. ročníka oceňovania Roma Spirit odvysiela RTVS v predvečer Medzinárodného dňa ľudských práv 9. decembra o 20:35 hod. na Dvojke.