29. 09. 2016
(42/179)

Poznáme finálové nominácie prvého ročníka ocenenia European Roma Spirit Award 2016

Do prvého ročníka European Roma Spirit Award (ERSA) 2016, medzinárodného ocenenia aktivít a projektov, ktoré podporujú integráciu Rómov v Európe a prinášajú efektívne a fungujúce riešenia problémov rómskej komunity sa zapojilo 23 európskych krajín. Nominovaných bolo celkovo 65 jednotlivcov, organizácií a projektov.

„Nominácie z 23 európskych krajín boli ukážkou výnimočných projektov a výsledkov práce organizácií a jednotlivcov, ktorí  významne prispievajú k zlepšeniu situácie Rómov v Európe. Prípravný a organizačný výbor mal veľmi ťažkú úlohu vybrať tých najlepších“ hovorí autorka myšlienky projektu Ľubomíra Slušná-Franz, prezidentka ACEC.

 

Prípravný a organizačný výbor vybral zo všetkých právoplatných prijatých nominácií v piatich kategóriách tri finálové nominácie:

  1. Mimovládna organizácia: „Impreuna“ Agency for Community Development Foundation (Rumunsko), Fundación Secretariado Gitano (Španielsko), Mladi Romi Herceg Novi (Čierna Hora)
  1. Spoločnosť/zamestnávateľ: Hospital network Antwerp (Belgicko), The Roma Education Support Trust (Veľká Británia), Centrum for Education (Poľsko)

      3. Médiá: TV Šutel (Macedónsko), Romea.cz  (Česká republika), Romani Union of Slovenia (Slovinsko)

  1. Obec a mesto: Spišský Hrhov (Slovensko), Berlin-Neukölln (Nemecko), Graz (Rakúsko)
  1. Osobnosť: Veijo Baltzar (Fínsko), Ivailo Tournev (Bulharsko), Sampicha Suleiman (Grécko)

 

„Prvý ročník ERSA prináša fascinujúcu diverzitu osudov ľudí, ktorí svoj život zasvätili rozvoju rómskeho života v Európe a ukazuje nielen množstvo výziev, ktorým Rómovia v Európe čelia, ale aj úžasnú predstavivosť a invenciu, s akou sa darí rozvíjať kvalitu života Rómov vo všetkých oblastiach. ERSA je zároveň praktickým naplnením myšlienky Rady Európy, že vlasťou Rómov je Európa a že Rómovia sú najskutočnejší z Európanov, “ skonštatoval predseda Prípravného a organizačného výboru, sociológ Michal Vašečka.

O laureátoch ocenenia European Roma Spirit Award 2016 bude rozhodovať Medzinárodná odborná porota v zložení Ethel Brooks(Rutgers School of Arts and Sciences), Andrzej Mirga (Rómsky vzdelávací fond), Michael Kocáb (aktivista, Česká republika) aMirjam Karoly (Office for Democratic Institutions and Human Rights). Predsedníčkou Medzinárodnej odbornej poroty je Věra Jourová, eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľa a rovnosť pohlaví.

Slávnostný galavečer odovzdávania medzinárodného ocenenia European Roma Spirit Award 2016 sa uskutoční v pondelok 10. októbra 2016 v Bratislave, pri príležitosti konferencie „Zlepšenie postavenia rómskej mládeže ako hnacej sily zmien“, ktorá je oficiálnym podujatím SK PRES 2016. Slávnostné podujatie bude možné sledovať online v priamom prenose na www.romaspirit.eu.

Na stiahnutie:

icon-download  Tu si stiahnite tlačovú správu