25. 09. 2020
(96/179)

Po svete behajú silní ľudia, ktorí sú od dieťaťa vodcami a potom tí ostatní, ktorí sa silnými stali okolnosťami.

Ivetka Holubová patrí medzi ľudí, ktorých život sa nezačal jednoducho. Vyrastať v chudobe zoberie človeku šancu na spravodlivý štart do života. Ivetka to pocítila na vlastnej koži, ale nikdy sa nesťažovala na osud a o svojej rodine a rodičoch vždy rozpráva s úctou a hrdosťou. Celý svoj život prežila a žije v malej obci Markušovce neďaleko Spišskej Novej Vsi, kde spoznala aj svoju životnú lásku. Láska neprenáša len hory, ale dáva ľuďom nádej na lepší život, spoločné plány, rodinu. To sa Ivetke splnilo.

Maličký domček, ktorý postavil jej šikovný muž sa stal domovom  pre nich dvoch a ich päť detí. Už tretí rok je nedokončený domček obývaný len ňou a deťmi. Pri tragickej autonehode sa zachránil len ich syn Alexander, jeho otec nehodu neprežil, namieste podľahol zraneniam.

Po ťažkom období, ktoré v ich životoch nastalo, sa Ivetka nemala čas utápať v smútku. Je matkou piatich detí, o ktoré sa je potrebné postarať. Najmladšia dcérka mala v tom čase iba dva roky. Po skončení rodičovského príspevku ostala bez príjmu.

Bez pracovných skúsenosti nedostala šancu zamestnať sa, ale nevzdávala sa. Dozvedela sa o projekte Misia1000 a s veľkým odhodlaním a vnútornou motiváciou prišla na výberové konanie. Dnes Ivetka pôsobí ako babica v dobrovoľníckom projekte. Ako babica, ktorá pomáha ženám počas tehotenstva s otázkami životosprávy, zdravotnej starostlivosti a raného vývinu dieťaťa.

Pravidelne sa zúčastňuje na vzdelávaniach a pracuje na svojom rozvoji, pretože sa chce v budúcnosti zamestnať. Prešla neskutočnou vnútornou zmenou. Dáva si ciele a aj napriek nepriazni osudu kráča k ich splneniu.

V nedokončenom domčeku chýbala kúpeľňa. Ivetka sa rozhodla pokračovať v plánoch, ktoré so svojim mužom nestihli zrealizovať. Pred mesiacom postupne a svojpomocne sa jej podarilo postaviť kúpeľňu. Zastavil ju však nedostatok financií. V kúpeľni ešte chýba bolier, sprcha, či práčka. S prichádzajúcou zimou však hrozí, že bude v domčeku zima, keďže potrebuje na kúrenie drevo, čo je finančne i fyzicky náročné.

Ivetka má v našom malom tíme našu podporu i podporu ďalších babíc. Práve nové kolegyne babice jej ukázali, že napriek nešťastiu, ktoré jej život priniesol má v sebe veľa síl. Vieme jej poskytnúť porozumenie, podporu, informácie, ale nemáme finančné prostriedky, aby sme jej pomohli žiť dôstojnejší život.

Dnes je z nej odvážna, silná žena, ktorá zastáva úlohu mamy i otca. Ktorá rúbe drevo, ale i rozdáva lásku svojím deťom. Ktorá má cez deň úsmev na tvári, aj keď má v duši smútok. Po svete behajú silní ľudia, ktorí sú od dieťaťa vodcami a potom tí, ktorí sa silnými stali okolnosťami.

Podporiť našu babicu Ivetku môžete kliknutím na odkaz tu.

Vďaka nášmu projektu Misia 1000 priamo v najchudobnejších komunitách v regióne Spišskej Novej Vsi pôsobia Babice. Darinka, Helenka, Blanka, Ivanka, Ivetka aj v týchto dňoch pokračujú vo svojej misii a pomáhajú tehotným ženám, novorodencom a malým deťom. Poskytujú mamám a deťom potrebné informácie a stimuly na ich správny vývin a rozvoj, na ochranu a podporu zdravia. Babice pomáhajú, aby deti, ktoré sa narodia do nehostinného prostredia osád, mali šancu prežiť a žiť zdravý a plnohodnotný život. To, čo ako dieťa robíme a prežívame v prvých 1000 dňoch života ovplyvňuje väčšinu nášho zdravia na celý život!

Zo srdca ďakujeme za vašu pomoc!