20. 05. 2024
(177/179)

Prezidentka SR prijala finalistov ocenenia Roma Spirit 2023

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, prijala finalistov prestížneho ocenenia Roma Spirit 2023 v priestoroch Prezidentského paláca.

Prezidentka Čaputová vo svojom prejave vyzdvihla prácu a odhodlanie finalistov a laureátov ocenenia. „Za 15 rokov ocenenie Roma Spirit zviditeľnilo už stovky príbehov nádeje, ľudskosti a inšpirácie, ktoré pomohli vyvrátiť presvedčenie, že vylúčenie Rómov je neriešiteľným problémom. Je mi potešením dnes prijať laureátky, laureátov a finalistov posledného ročníka, ktorí prispeli do tejto vzácnej mozaiky,“ uviedla v príhovore.

Príbehy Roma Spirit a množstvo ďalších podobných odkrývajú tvár Slovenska, ktorá je empatická a rešpektujúca. Prosím, nevzdávajte to, aj keď cítite, že idete proti názoru okolia. Ste silou, z ktorej dokážeme ako spoločnosť rásť v prospech všetkých,“ dodala.

Počas prijatia u pani prezidentky v mene finalistov vystúpila Paulína Slepčíková, laureátka Roma Spirit 2023 v kategórii Osobnosť. „Ak by som sa mala vyjadriť vo vedeckej terminológii, povedala by som, že tu, pred Vami, stojí len malá „vzorka s vysokou koncentráciou“ úspešných a šikovných ľudí, ktorí sú v tom, čo robia, skutočne výnimoční. Každá jedna substancia tejto rôznorodej zmesi má svoju nezastupiteľnú úlohu, bez ktorej by zmes stratila svoju identitu. V tejto rozmanitosti spočíva jej skutočná krása. Sme rozdielni, sme výnimoční a predsa zdieľame spoločnú ľudskosť,“ uviedla v príhovore.

Stretnutie finalistov a laureátov Roma Spirit 2023 bolo naplnené srdečnými rozhovormi. Prezidentka Čaputová si osobne vypočula príbehy jednotlivcov a zástupcov organizácií, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšovaní postavenia rómskych komunít a spolužitia na Slovensku.

Ocenenie Roma Spirit každoročne vyzdvihuje prácu jednotlivcov, organizácií, obcí a spoločností, ktoré svojimi aktivitami prispievajú k zlepšeniu životných podmienok Rómov a k posilňovaniu vzájomného porozumenia a rešpektu v našej spoločnosti. Aj v jubilejnom 15. ročníku Roma Spirit sa medzi finalistami objavili mnohé inšpiratívne projekty a osobnosti, ktoré svojou prácou dokazujú, že inklúzia a rešpekt sú základnými piliermi rozvoja našej spoločnosti. Ocenenie Roma Spirit pokračuje vo svojej misii zdôrazňovať dôležitosť inklúzie, rešpektu a spolupráce v našej spoločnosti.

Viac info a foto nájdete na: www.romaspirit.sk