Back to projects
2012 / Kultúra

Šymon Kliman: Krásni ľudia

Pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa Rómov a vyhlásenia 4. ročníka ocenenia práce s rómskou komunitou Gypsy Spirit 2012 sme v Bratislave, na Hviezdoslavovom námestí, otvorili fotografickú výstavu Krásni ľudia Šymona Klimana. Tvorili ju portréty Rómov, ktoré nafotil v priebehu rokov 2008 – 2011 v rómskych osadách v okolí Kežmarku.

Mamička s bábätkom

Samotný koncept sa zo začiatku mohol javiť jednoduchý, jeho výsledkom sú však pôsobivé fotografie. Šymon Kliman ich požiadal, aby si obliekli svoje najlepšie oblečenie a nafotil ich v interiéroch ich domovov, ktoré sú celkom ako Rómovia samotní – veľmi fotogenické. „Potom to už išlo ľahko,“ hovorí autor. Portréty Rómov z osád sú magické, pôsobia rozprávkovo a zároveň odhaľujú túžbu po šťastí, kráse a živote v lepších podmienkach.

Dievčatko si užíva fotenie v jej farebných šatočkách

Fotky pochádzajú z rómskej osady pri Kežmarku, kde už viac ako 10 rokov realizujeme projekt zameraný na osvetu v oblasti zdravia. Vďaka tomu máme spolu veľmi blízke vzťahy a miestni obyvatelia považovali Šymona Klimana za priateľa. Otvorili mu dvere nielen do svojich domov, ale aj sŕdc. Dovolili mu nahliadnuť do intímnych zákutí prostredia, v ktorom žijú a spolu s ním a radosťou im vlastnou sa podieľali na originálnom fotografovaní s úplne odlišným pohľadom na život Rómov v osadách na Slovensku.

Fotogaléria: