Back to projects
2001 / Vzdelávanie

Sme na jednej lodi

11. septembra 2001 sme s ohromením sledovali hlavné správy. Celý svet obletela informácia o teroristickom útoku na „dvojičky“. Tragédia, ktorá sa stala v ďalekých Spojených štátoch nás hlboko zasiahla. Možno o to viac, že sme len vo februári roku 2001 realizovali v zimnej záhrade Svetového obchodného centra (World Trade Centre) niekoľko programov projektu, spojených s prezentáciou Slovenska v New Yorku, pod názvom Celebrate Slovakia a v „dvojičkách“ sme tak strávili dva mesiace. Posledné tri septembrové dni sa nám podarilo uskutočniť podujatie, ktoré vyjadrovalo naše pocity solidarity a podpory.

Okamžitým vyjadrením spolupatričnosti obyvateľom USA, ktorých zasiahli udalosti z tragického 11. septembra, bol projekt Sme na jednej lodi, ktorý sa uskutočnil koncom septembra 2001 v 35 slovenských mestách. Počas troch dní sa do projektu zapojilo takmer 100 000 ľudí z celého Slovenska, ktorí na námestí každého mesta naplnili veľkú 3 až 5 metrovú loď malými lodičkami, ktoré sami poskladali. Ako sa neskôr ukázalo, projekt bol najväčším svojho druhu v Európe.

Symbolické posolstvo od Slovákov, 94 376 lodičiek, si osobne prevzali guvernér štátu New York George E. Pataki, senátorka Hillary R. Clintonová a generálny tajomník OSN Kofi Anan. Hillary R. Clintonová pri
preberaní povedala: „Stotisíc lodičiek je ako stotisíc pút medzi našimi krajinami.“

Medzi účastníkmi projektu boli okrem iných aj Eduard Kukan, minister zahraničných vecí SR, Douglas Hengel, charge d´affaires veľvyslanectva USA v SR, Ralph Johnson, bývalý veľvyslanec USA v SR, John Goodish, prezident U.S. Steel Košice.

Fotogaléria: