11. 03. 2021
(105/175)

Dopravní asistenti majú za sebou prvých desať mesiacov

Od spustenia projektu dopravných asistentov (DOPAS) ubehlo desať mesiacov. Od februára do konca decembra 2020, aj napriek prestávke počas prvej vlny pandémie, poskytli DOPAS informácie alebo pomoc ohľadne železničnej, či inej doprave, už viac ako 2649 klientom. Spoločne DOPAS strávili 467 hodín realizovaním osvetových aktivít. Najpočetnejšou skupinou, s ktorou DOPAS pracuje, sú deti. Práca s deťmi má najvyšší potenciál zlepšiť povedomie o kultúre cestovania a zmeniť pohľad na vnímanie dopravy z dlhodobého hľadiska. DOPAS tiež absolvovali v rámci prípravy 99 hodín vzdelávania.

Alexandra Horváthová, koordinátorka DOPAS, hodnotí projekt ako jedinečný. „Je to niečo nové, niečo čo tu ešte nebolo. Je to odvážny projekt, pretože nie vždy sa stretne s pochopením ľudí, ktorí ho vnímajú povrchne.“ Dodala, že „Byť dopravným asistentom je určitá cesta, ktorou sa rozhodli ísť ľudia, ktorí chceli vyjsť zo svojho tieňa a ukázať, že svet nie je len čierno-biely. Za krátky čas nadobudli veľa poznatkov a skúseností a zistili, že každá minca má dve strany. Každodenne ukazujú, že pomáhať sa dá vždy a všade. Títo ľudia svoj pôvod milujú a chcú ľudom ukázať, že zbytočne stereotypy zabíjajú ľudskosť.“

Dopravní asistenti, ktorí pôsobia ako dobrovoľníci, šíria osvetu a pomáhajú aj v podtatranských vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na linke Poprad – Kežmarok – Stará Ľubovňa. Spolupráca s vlakvedúcimi, komunikácia s cestujúcimi, pomoci pri porozumení a dodržiavaní prepravného poriadku, je len malá časť úloh. Neoceniteľná je pomoc cestujúcim, najmä seniorom alebo rodičom s kočíkmi. Počas turistickej sezóny DOPAS pomáhali zorientovať sa aj turistom. Devätnásť DOPAS, spoločne za celé obdobie, pôsobilo vo vlaku viac ako 862 hodín.

„Búrame bariéry, ničíme predsudky! Ja osobne spájam príjemné s užitočným. Mám veľmi príjemné ale aj nepríjemné skúsenosti vo vlaku. No tých príjemnejších je oveľa viac. Mojimi obľúbenými cestujúcimi sú najmä dôchodcovia. Najviac mi ulahodí, keď sa mi starenka pekne poďakuje za pomoc s batožinou alebo aj za pomoc pri nástupe a výstupe z vlaku,” hodnotí svoje pôsobenie v projekte DOPAS Nikola Polhošová. Tento projekt spája ľudí, sme jeden tím a ťaháme za jeden koniec!” dodala.

Nepredvídateľnou prestávkou v činnosti DOPAS boli jarné pandemické obmedzenia a preventívne bezpečnostné opatrenia, ktoré trvali od marca až do júna 2020. Napriek tomu, DOPAS pokračovali v prospešných aktivitách a pomáhali v rámci svojich komunít. Boli zdrojom overených informácií o COVID19, o prevenčných opatreniach, nariadeniach a v mnohých prípadoch pomáhali dobrovoľne v miestnych komunitách a v obci. DOPAS rozdali cez 2000 rúšok tým, čo ich najviac potrebovali, distribuovali dezinfekciu a ochranné pomôcky. Vďaka DOPAS sme mohli v Podhoranoch distribuovať 1800l pitnej vody do 120 rodín, ktoré k nej nemajú prístup a potrebnú humanitárnu pomoc.

Po projektovom reštarte, od 1. júna, DOPAS vykonali množstvo aktivít vo vlakoch ZSSK i mimo nich. Obnovili osvetové aktivity, spolupráce so školami, škôlkami, či komunitnými centrami, ktorí využili pomoc DOPAS pri organizácii aktivít o doprave a zabezpečení výletov s deťmi. Zábavné voľnočasové aktivity privítali najmä deti.

Keďže sa pandemická situácia na Slovensku od októbra 2020 výrazne zhoršila, DOPAS aktívne šíria osvetu ohľadom prevencie pred infekčnými ochoreniami, dodržiavania aktuálnych bezpečnostných opatrení a v spolupráci s pomáhajúcimi profesiami pomáhajú priamo vo svojich komunitách.